Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Πραγματοποιήθηκε σήμερα, Τρίτη, 20 Σεπτεμβρίου 2022, συνάντηση μεταξύ της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων (ΕΚΔ) και του υποψηφίου για την Προεδρία της Δημοκρατίας, κ. Ανδρέα Μαυρογιάννη. Η συνάντηση, που έγινε στα Γραφεία της Ένωσης Δήμων στη Λευκωσία, εντάσσεται στο πλαίσιο των επαφών της Επιτροπής με τους υποψηφίους για την Προεδρία με σκοπό την ενημέρωση και την ανταλλαγή απόψεων για το Κυπριακό και για προσφυγικά θέματα.

Κατά τη συνάντηση, ο Πρόεδρος της Επιτροπής, Δρ. Πέτρος Καρεκλάς, επεξήγησε και παρέδωσε υπόμνημα στο οποίο συνοψίζονται οι βασικές θέσεις της ΕΚΔ επί του εθνικού θέματος καθώς και βασικά προβλήματα που ταλανίζουν τον προσφυγικό κόσμο. Ο κ. Μαυρογιάννης πριν να τοποθετηθεί εξέφρασε τα συγχαρητήρια και τις ευχαριστίες του προς τους Κατεχόμενους Δήμους για τον αγώνα τους για διατήρηση άσβεστης της φλόγας για ελευθερία και επιστροφή, παρά τις δύσκολες συνθήκες. Για το χειρισμό του εθνικού μας ζητήματος, ανέφερε ότι πρέπει να υπάρξει προσήλωση σε θέσεις Αρχών και σε λύση Διζωνικής Δικοινοτικής Ομοσπονδίας η οποία θα πρέπει ασφαλώς να πληροί συγκεκριμένες προϋποθέσεις και να διασφαλίζει το δικαίωμα επιστροφής των προσφύγων. Όσον αφορά τα προβλήματα που ταλανίζουν τον προσφυγικό κόσμο, αυτά είπε πως πρέπει να επιλυθούν με κύριο άξονα το αίσθημα δικαίου.

Η ΕΚΔ ευχαρίστησε τον κ. Μαυρογιάννη για τη συνάντηση αυτή και του ευχήθηκε κάθε επιτυχία στις επιδιώξεις του.