Εκδηλώσεις, Εκκλησία του Αρχαγγέλου Μιχαήλ-Εκκλησία του Σωτήρος στο Λευκόνοικο, Νέα, Φωτογραφίες

Το Σάββατο, 2 Ιουνίου 2018, πραγματοποιήθηκε η Θεία Λειτουργία στην εκκλησία του Αρχαγγέλου Μιχαήλ στο Λευκόνοικο, για πρώτη φορά μετά το 1974.Της Θείας Λειτουργίας προέστη ο Μητροπολίτης Κωνσταντίας και Αμμοχώστου κ. Βασίλειος, ο Αρχιμανδρίτης πατήρ Αυγουστίνος Καρράς, ο πατήρ Ηρακλείδιος Ξιούρος, ο πατήρ Νικόλαος και ο πατήρ Επιφάνιος.

“Χάριτας χρωστούμε στον Αρχάγγελό μας για το θαύμα που βιώσαμε σήμερα. Μετά από 44 χρόνια λειτουργήσαμε την εκκλησία του Αρχαγγέλου μας στο Λευκόνοικο. Φορτιστήκαμε συναισθηματικά από την κατανυκτική Θεία Λειτουργία και τη μυσταγωγία που βιώσαμε. Ευχαριστούμε τον κ. Τάκη Χατζηδημητρίου για τη βοήθεια και τη συμπαράστασή του, όπως και τον Πανιερώτατο Μητροπολίτη μας Κωνσταντίας και Αμμοχώστου κ. Βασίλειο, του οποίου η γιαγιά ήταν από το Λευκόνοικο, τον Πανοσιολογιώτατο Αρχιμανδρίτη μας πατέρα Αυγουστίνο Καρρά και τους ιερείς της Μητρόπολής μας για τη Θεία Λειτουργία. Επίσης, ευχαριστούμε τους ψάλτες μας, τον βουλευτή Γιώργο Κάρουλα, τον Δημήτρη και τον συνδημότη μας Γιώργο Λαουτάρη”.

“Χαροποιός η σημερινή μέρα. Λειτουργήσαμε τον Αρχάγγελό μας στην κωμόπολή μας. Το όμορφο κέντημα στην Αγία Τράπεζά μας ετοίμασε η ξαδέλφη μου κ. Παναγιώτα Νικολαΐδου. Δώσαμε ευλογία στον κόσμο μας μια εικόνα του Αρχαγγέλου μας και έναν σελιδοδείκτη με εικόνες και κείμενο για την κωμόπολή μας”.

Δήμαρχος Λευκονοίκου κ. Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη

“Ιερός Ναός Αρχαγγέλου Μιχαήλ, κατεχόμενο Λευκόνοικο 2018: οι εκκλησιασμοί στα κατεχόμενα αποτελούν μια σημαντική ευκαιρία ενδυνάμωσης της σύνδεσής μας με τις πατρογονικές μας εστίες. Πέρα από τον πνευματικό και λειτουργικό χαρακτήρα, ειδικά η νέα γενιά μπορεί και πρέπει να γνωρίζει και να αποκτά βιώματα με την κατεχόμενη γη μας, ενισχύοντας παράλληλα το μήνυμα αγάπης και αλληλοαποδοχής, όπως τόνισε χθες και ο Μητροπολίτης Βασίλειος”.

κ. Γιώργος Κάρουλλας

“Μεγάλη η συγκίνηση σήμερα στη Θεία Λειτουργία στην εκκλησία του Αρχαγγέλου Μιχαήλ στο κατεχόμενο Λευκόνοικο. Είθε να μας αξιώσει ο Θεός, σύντομα να λειτουργηθούμε ελεύθεροι σε όλες τις κατεχόμενες εκκλησίες μας”.

κ. Ιλιάδα Πασάτου Σκουτάρη

“Είχαμε σήμερα την ευλογία να λειτουργηθούμε στον ανακαινισμένο ναό του Αρχαγγέλου Μιχαήλ στο κατεχόμενο Λευκόνοικο. Ευχαριστούμε την αγαπητή Δήμαρχο Λευκονοίκου κ. Ζήνα Λυσάνδρου-Παναγίδη για την πρόσκληση, και ευχόμαστε ο Χρυσοσώτηρας μας να μας αξιώσει να λειτουργηθούμε και εμείς στη δική του εκκλησία στην Ακανθού μας”.

κ. Σωτήρης Χατζημιχαήλ