Εκδηλώσεις

Τελετή ανάληψης των καθηκόντων μου ως Δημάρχου Λευκονοίκου, τη Δευτέρα, 2 Ιανουαρίου 2017
Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 2 Ιανουαρίου 2017, στο οίκημα του Δήμου Λευκονοίκου στο Πλατύ Αγλαντζιάς, στη Λεωφόρο Κυρηνείας 91, η τελετή ανάληψης των καθηκόντων μου ως Δημάρχου Λευκονοίκου.
Ήταν μια σεμνή τελετή, σε μια πολύ φορτισμένη συναισθηματικά ατμόσφαιρα, που περιλάμβανε καταρχάς Αγιασμό από ιερείς του Δήμου μας, τον Αρχιμανδρίτη Πανάρετο Κυπριανού και τον πατέρα Σταύρο Χριστοφή, όπως και τον φίλο μας ιερέα πατέρα Ανδρέα Στεφάνου, εφημέριο της εκκλησίας της Αγίας Θέκλας στους Αγίους Αναργύρους στη Λάρνακα. Παρών στη συγκέντρωση ήταν και ο αγαπημένος μας πατήρ Λίνος Πετρίδης, γαμπρός του Λευκονοίκου.
Στη συνέχεια, η επιθεωρήτρια Φιλολογικών Μαθημάτων του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού, δρ Ειρήνη Παρασκευά Ροδοσθένους, κόρη των καθηγητών μας πατέρα Παρασκευά Παρασκευά και Πρεσβυτέρας Κυριακής Παρασκευά, αλλά και εκλεκτή μου φίλη, που παρουσίαζε το πρόγραμμα, απήγγειλε εκ μέρους της μητέρας της ένα εξαίσιο ποίημα για το Λευκόνοικο.
Ακολούθως, ο Δήμαρχος Λευκονοίκου Μιχάλης Πήλικος παραδίδοντάς μου τη Δημαρχία, με διαβεβαίωσε ότι θα με στηρίξει και θα είναι δίπλα μου σε ό,τι τον χρειαστώ.
Η υποφαινομένη, ανεβαίνοντας στο βήμα, κατασυγκινημένη, ευχαρίστησα τον υπέροχο κόσμο του Λευκονοίκου που με την ψήφο του με βοήθησε να υλοποιήσω το όραμά μου να προσφέρω στην κωμόπολή μου, στο Λευκόνοικο της καρδιάς μας, αλλά και ευχαρίστησα τον φίλο Μιχάλη Πήλικο για την άψογη συνεργασία που είχαμε όλα αυτά τα χρόνια στην πραγμάτωση πνευματικών, πολιτιστικών και αντικατοχικών εκδηλώσεων.
Η συγκίνησή μου ήταν απερίγραπτη. Θυμήθηκα τον πατέρα μου που θα ήταν τόσο περήφανος με τη νίκη μου. Πόνεσα και πονώ, γιατί γίνομαι Δήμαρχος μακριά από το Λευκόνοικό μας. Συγκινήθηκα, όμως, και από την αγάπη του κόσμου μας που αψήφησε τα κόμματα και με υπερψήφισε ως ανεξάρτητη υποψήφια, τιμώντας την πολύχρονη προσφορά μου στην κωμόπολή μας και τον κόσμο της, και πλημμύρισε την Αίθουσα του Δημαρχείου μας.
Ιδιαίτερα, φορτίστηκα από την παρουσία μιας γλυκύτατης κυρίας, ευγενέστατης από το Λευκόνοικο, της πολυαγαπημένης μου θείας Ελένης Τζιαλλή, φίλης της μητέρας μου, που ήρθε για να με τιμήσει και να ακούσει τον γιο της τον Χρίστο, τον ταλαντούχο λαϊκό ποιητή, να μού αφιερώνει τρία ποιήματα που μού έγραψε, πριν από τις εκλογές, την ημέρα της νίκης, και ένα τώρα, ειδικά για την περίσταση.
Επιπλέον, με τίμησε με την παρουσία της μια αγαπημένη φίλη τουρκοκύπρια, η Χούλια Τσιόρπα Μασαρόγλου, νεαρή καθηγήτρια στην άλλη πλευρά της Λευκωσίας, με την οποία είμαστε φίλοι πατρικοί. Ο πατέρας της Τόμας, από τα Κνώδαρα, αγαπούσε και τιμούσε, όπως και όλοι οι τουρκοκύπριοι της περιοχής μας, πολύ τον μακαριστό πατέρα μου, τον Άντωνα, και είχαν μια όμορφη φιλία.
Δεν θα ήθελα να παραλείψω να αναφέρω πόσο με τίμησαν με την παρουσία τους οι φίλοι βουλευτές που τους νιώθω σαν αδέλφια μου μικρότερα, ο ευρωβουλευτής και αναπληρωτής Πρόεδρος του ΔΗ.ΣΥ κ. Λευτέρης Χριστοφόρου, ο αντιπρόεδρος του ΔΗΣΥ κ. Νίκος Τορναρίτης, ο βουλευτής Αμμοχώστου κ. Γιώργος Κάρουλας, ο βουλευτής Λευκωσίας κ. Δημήτρης Δημητρίου, το μέλος του Πολιτικού Γραφείου του ΔΗΣΥ κ. Ισίδωρος Μακρίδης, όπως και ο κ. Τάκης Χατζηδημητρίου που μαζί με τον κ. Γλαύκο Κωνσταντινίδη φροντίζουν για την αναστήλωση της εκκλησίας του Αρχαγγέλου Μιχαήλ μας στο Λευκόνοικο.
Παρόντες και ο Δήμαρχος Κυθρέας κ. Πέτρος Καρεκλάς, οι Δήμαρχοι Ακανθούς, νυν και τέως, κ. Ελένη Χατζημιχαήλ και Σάββας Σαββίδης, οι Δήμαρχοι Αγλαντζιάς, νυν και τέως, Χαράλαμπος Πετρίδης και Ανδρέας Κόρτας ,ο Δήμαρχος Λατσιών κ. Χρίστος Πιτταράς και ο τέως Δήμαρχος Γερίου φίλτατός μου κ. Αργύρης Αργυρού, ο Γραμματέας του Δήμου Λατσιών κ. Μιχάλης Σωκράτους με τη σύζυγό κ. Έλενα Παπασταύρου, όπως και ο Κοινοτάρχης Λευκονοίκου κ. Γιαννάκης Χριστοφή.
Επιπλέον, με τίμησαν και αρκετοί φίλοι μου, όπως το μέλος της ΕΕΥ κ. Αλέκος Κουράτος και το τέως μέλος της ΕΕΥ κ. Πανίκος Πέγκας με τη σύζυγό του Μαρία, ο Διευθυντής της Γυναικολογικής Κλινικής του Μακαρείου Νοσοκομείου Δρ Άκης Χριστοφίδης με τη σύζυγό του Ντέμη, ο αντισυνταγματάρχης κ. Παναγιώτης Παντελίδης, οι καθηγητές μου, οι συγγενείς μου, οι συμμαθητές μου και οι συμμαθήτριές μου, εκλεκτοί συνάδελφοί μου, φίλες και φίλοι από το Λευκόνοικο που γέμισαν ασφυκτικά τον χώρο, και πάρα πολλοί ήταν όρθιοι.
Μετά την παρουσίαση και των μελών του Δημοτικού Συμβουλίου, ακολούθησε δεξίωση, όπου οι πολυπληθείς φίλοι μας απόλαυσαν τα εξαιρετικά τερψιλαρύγγια που ετοίμασαν καλές μου φίλες για να περιποιηθούμε όλο τον κόσμο. Την τιμητική της είχε και το παραδοσιακό γλυκό της Μεσαορίας μας, η εξαίσια τσιπόπιτα που έγινε ανάρπαστη.
Ευχαριστώ από καρδιάς όλους και όλες για την αγάπη και την εκτίμησή τους. Κυρίως, όμως, ευχαριστώ και ευγνωμονώ την Παναγία και τους Αγίους μας, όπως και τους συμμαθητές μου μοναχούς, τον Ηγούμενο της Μονής Βατοπαιδίου Γέροντα Εφραίμ και τον πατέρα Γαβριήλ Διονυσιάτη, τον ξάδελφό μου, για το θαύμα που βίωσα!