Ανακοινώσεις, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων (ΕΚΔ) αναφέρεται στα δραματικά γεγονότα που έλαβαν χώρα πρόσφατα στην Ουκρανία με την εισβολή ρωσικών στρατευμάτων στην επικράτειά της και τα όσα αρνητικά έκτοτε συμβαίνουν.

Ξεκάθαρη είναι η θέση της ΕΚΔ ότι αυτή η ενέργεια της Ρωσικής Ομοσπονδίας αποτελεί κατάφωρη παραβίαση του διεθνούς δικαίου, της ανεξαρτησίας και εδαφικής ακεραιότητας της Ουκρανίας και ό,τι αυτή θα πρέπει τάχιστα να τερματιστεί. Το όποιο πρόβλημα υπήρχε θα έπρεπε να επιλυθεί μέσω διπλωματίας και με ειρηνικό τρόπο, όπως προβλέπουν οι αρχές των Ηνωμένων Εθνών και όχι δια της βίας, η οποία πολλά κακά επιφέρει σε διάφορους τομείς και στους εμπλεκόμενους και στη διεθνή κοινότητα.

Η Κύπρος έχει πικρά πείρα από το τί έγινε κατά παρόμοιο τρόπο από την Τουρκία το 1974 και που μέχρι σήμερα βιώνει τα δεινά που η εισβολή και κατοχή εδαφών της έχει επιφέρει: ξεριζωμό του γηγενούς πληθυσμού, παράνομο εποικισμό, καταστροφή της πολιτιστικής κληρονομιάς, συνεχείς παραβιάσεις σε ξηρά και θάλασσα, απειλές και εκβιασμούς, καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων και πολλά άλλα.

Εδώ είναι που εμείς ως Κατεχόμενοι Δήμοι εκφράζουμε και τη θλίψη αλλά και τη διαμαρτυρία μας προς τη διεθνή Κοινότητα που στην προκείμενη περίπτωση της Ουκρανίας έχει ορθά αντιδράσει έντονα και συντονισμένα, επιβάλλοντας κυρώσεις για τις παράνομες ενέργειες που έλαβαν χώρα, όμως στην περίπτωση της Κυπριακής Δημοκρατίας δυστυχώς δεν έγινε το ίδιο κατά της Τουρκίας. Αντίθετα οι διάφορες παρανομίες της γίνονται ουσιαστικά ανεκτές και γι’ αυτό συνεχίζονται, αποφεύγεται η επιβολή σοβαρών κυρώσεων και αντίθετα μας ωθούν σε υιοθέτηση δήθεν “Μ.Ο.Ε.”, ωσάν και το πρόβλημά μας να μην είναι τέτοιο κυρίως εισβολής και κατοχής, αλλά έλλειψης εμπιστοσύνης μεταξύ των δύο Κυπριακών Κοινοτήτων.

Καλούμε την Ευρωπαϊκή Ένωση κυρίως αλλά και τις ΗΠΑ και όλες τις άλλες χώρες που ορθά αντέδρασαν και με συγκεκριμένο τρόπο για την παραβίαση του διεθνούς δικαίου στην Ουκρανία, να πράξουν το ίδιο και στην περίπτωση της Κύπρου! ΟΧΙ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ!

Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων
2 Μαρτίου 2022