Ανακοινώσεις

Στην παρουσίαση της έκδοσης του Δήμου Λευκονοίκου με τίτλο: «Του Λευκονοίκου τα πεσόντα τέκνα», προσκαλούν το κοινό, ο Δήμος Λευκονοίκου, το Προσφυγικό Σωματείο «Το Λευκόνοικο» και ο Σύνδεσμος Αποφοίτων, Μαθητών και Απογόνων Ανωτέρας Σχολής – Γυμνασίου Λευκονοίκου. Συγγραφέας του βιβλίου είναι η Δήμαρχος Λευκονοίκου, Ζήνα Λυσάνδρου-Παναγίδη, ενώ η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη, 5 Απριλίου στις 17:30 απόγευμα, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων Οικ. Χριστοφή Οικονομίδη, στο προσωρινό οίκημα του Δήμου Λευκονοίκου, στη Λεωφόρο Κυρηνείας, στην Αγλαντζιά.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή στο τηλέφωνο: 99694347, μέχρι σήμερα, 3 Απριλίου.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Προέδρου της Βουλής, Αννίτας Δημητρίου.

Λεπτομέρειες για την εκδήλωση

Η εκδήλωση θα διαρκέσει 90, περίπου, λεπτά, ενώ θα ξεκινήσει με μονόλεπτη σιγή εις μνήμην των ηρώων μας. Έπειτα, θα ακολουθήσει καλωσόρισμα από την Πολιτιστική Λειτουργό του Δήμου Λευκονοίκου, Δρα Ειρήνη Παρασκευά-Ροδοσθένους, Πρώτη Λειτουργό Εκπαίδευσης (Υ.Π.Α.Ν.).

Στη συνέχεια, η Πρόεδρος της Βουλής θα απευθύνει χαιρετισμό, ενώ θα ακολουθήσει η παρουσίαση του βιβλίου, από τον Πέτρο Παπαπολυβίου, Αναπληρωτή Καθηγητή Σύγχρονης Ελληνικής Ιστορίας, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, τους Επίτιμους Δημότες Λευκονοίκου: Ο Ποιητής και Ακαδημαϊκός Κυριάκος Χαραλαμπίδης και ο Δρ Κυριάκος Ιωάννου, Πανεπιστημιακός και υπεύθυνος έκδοσης του περιοδικού Κυπριακή Εστία.

Η αντιφώνηση θα γίνει από τη συγγραφέα και Δήμαρχο Λευκονοίκου, ενώ οι μουσικές παρεμβάσεις θα πραγματοποιηθούν από τους:Μάρω Μήτσα, Μαέστρος της Χορωδίας ΠΑ.ΣΥ.Δ.Υ., Μουσικός, τ. Γυμνασιάρχης Δρ Ειρήνη Παρασκευά-Ροδοσθένους, Πολιτιστική Λειτουργός του Δήμου Λευκονοίκου, Πρώτη Λειτουργός Εκπαίδευσης (Υ.Π.Α.Ν.). Στο πιάνο θα βρίσκεται ο κ. Μάριος Ιωάννου, Μουσικός, Γυμνασιάρχης.

Ο λαϊκός ποιητής, κ. Θεόδωρος Καραγιάννης, θα απαγγείλει ποίημα για τους ήρωες μας, θα ακολουθήσει απόδοση τιμών στους συγγενείς των ηρώων και τους αιχμάλωτους Λευκονοικιάτες, καθώς και αντιφωνήσεις από παιδιά των ηρώων:Μιχάλης Σ. Μιχαήλ και Λένια Δ. Βρακά-Κυριάκου. Μάλιστα, η ανιψιά του ήρωα Έκτορα Γιαννάτζη, κ. Έλενα Χριστοφόρου θα απαγγείλει επίσης ποίημα. Η εκδήλωση θα κλείσει με τον Εθνικό Ύμνο, ενώ στον χώρο θα ακολουθήσει δεξίωση.