Αδελφοποιημένοι και άλλοι Δήμοι

Σήμερα στις 10 π.μ. ο Δήμος Δυτικής Λέσβου γιόρτασε με δοξολογία την επέτειο της απελευθέρωσής του από τους Τούρκους το 1912.

Τις φετινές εκδηλώσεις τίμησε με την παρουσία του ο Υφυπουργός Νησιωτικής Πολιτικής, κ. Ιωάννης Παπάς, βουλευτής Δωδεκαννήσου, από τη Ρόδο.
Με συγκίνησε ο πανηγυρικός της διευθύντριας του δημοτικού σχολείου Καλλονής! Ρίγησα στο άκουσμα της λέξης ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Σκέφτηκα πότε θα ακούσουμε κι εμείς αυτή την ευλογημένη λέξη!

Οι γυναίκες της Δυτικής Λέσβου, μέχρι να έρθει βοήθεια από τον ελληνικό στρατό, έραβαν τα βράδια μυστικά ελληνικές σημαίες, προσμένοντας την απελευθέρωσή τους από τους Τούρκους. Και ήρθε η ευλογημένη μέρα, μετά τη μάχη του Καλπάδου στη θέση Τυραννίδι.

” Ήρθε ο Αβέρως”, φώναζαν οι άνθρωποι του νησιού, εννοώντας το θρυλικό πολεμικό πλοίο ” Αβέρωφ”.

Η Δυτική Λέσβος στις 8 Δεκεμβρίου του 1912 ήταν ελεύθερη.

Χρόνια πολλά, αδέλφια μας της Δυτικής Λέσβου!