Δήμαρχος Λευκονοίκου

”Ευχαριστώ ολόψυχα τον πεπαιδευμένο και χαλκέντερο φίλο από τον Δήμο Νέας Ιωνίας Αττικής, την ψυχή του ΚΕ.ΜΙ.ΠΟ., του Κέντρου Σπουδής Μικρασιατικού Πολιτισμού, για τα βιβλία που μου προμήθευσε, όταν ήμουν στην Αθήνα, σχετικά με τον αδελφό μας Δήμο Νέας Ιωνίας, στον οποίο θα αφιερώσουμε το Ημερολόγιο του Δήμου Λευκονοίκου για το 2023, οπότε συμπληρώνονται 100 χρόνια από το 1923, χρονιά που εγκαταστάθηκαν οι πρόσφυγες της Ιωνίας στη γη της Αττικής.
Αυτά τα βιβλία είναι συγκλονιστικά. Για να τα διαβάσω ξενυκτούσα από την περασμένη βδομάδα μέχρι τις 4 το πρωί. Ήταν ένα ταξίδι μνήμης και ιστορίας. Πόνεσε η ψυχή μου με τα πάθια αυτών των ανθρώπων. Πέρασαν τα πάνδεινα… Πάλεψαν, όμως, και προόδευσαν, και μαζί τους και η ελληνική πατρίδα!”