Νέα, Φωτογραφίες

Σε κλίμα βαθιάς συγκίνησης και κατάνυξης τελέστηκε σήμερα 5/8/2018 το απόγευμα,
ο Μέγας Εσπερινός της Μεταμορφώσεως του Σωτήρα, στο παρεκκλήσι του Χρυσοσώτηρα στην Ορόκλινη, χοροστατούντος του Θεοφιλεστάτου Επισκόπου Καρπασίας κ. Χριστοφόρου.
Στον Εσπερινό συμμετείχε και συμπροσευχήθηκε πλήθος πιστών που κατέκλυσαν τον ναό.
Ακανθιώτες, Λευκονοικιάτες, Φλαμουδιώτες και πολλοί άλλοι πιστοί από όλα τα μέρη της Κύπρου προσήλθαν με αγάπη, ταπείνωση και πίστη, ελπίζοντας στον Θεό για τη σωτηρία της ψυχής και της πατρίδας μας.
Μετα το πέρας του Εσπερινού, έγινε λιτάνευση της εικόνας του Χρυσοσώτηρα.

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου δήλωσε:

“Μεγάλη η Χάρη Του Χρυσοσώτηρου της Ακανθούς. Απόψε στον εσπερινό φορτιστήκαμε και θυμηθήκαμε… Κοσμοσυρροή. Μπράβο στους Ακαθιώτες. Ευχαριστώ εκ μέρους του Δήμου Λευκονοίκου την εκλεκτή μου φίλη Δήμαρχο Ακανθούς Ελένη Χατζημιχαήλ για την πρόσκληση και την εγκάρδια υποδοχή. Τι να πω και για τον π. Πέτρο Πέτρου για τα λόγια της αγάπης του και το θερμό του καλωσόρισμα!”.

Για ακόμη μια χρονιά οι Ακανθιώτες, γιόρτασαν τον Σωτήρα τους, μακριά από τη γενέθλια γη, τον μεγαλοπρεπή ναό τους και τη θαυματουργή εικόνα του Χρυσοσώτηρα.