Ανακοινώσεις, Ήρωες

Βαθιά συγκινημένος, με πολλή ευγνωμοσύνη, χαρά κι αδελφική αγάπη επέστρεψα από το ευλογημένο νησί της Μυτιλήνης, όπου παρευρέθηκα ως αντιδήμαρχος του κατεχόμενού μας χωριού Λευκονοίκου, στα αποκαλυπτήρια της προτομής του ήρωα Γιώργου Ζερβομανώλη που έλαβαν χώραν στο χωριό του, Παράκοιλα. Ο ήρωας Γιώργος Ζερβομανώλης έπεσε ηρωικώς μαχόμενος στις μάχες της ΕΛΔΥΚ στις 16/08/1974, στη δεύτερη εισβολή του Αττίλα.

Παρόντες στην εκδήλωση ήταν τα δύο του αδέρφια, συγγενείς, όλο το χωριό και πλήθος κόσμου. Ιδιαίτερη αναφορά γίνεται στην παρουσία του Μητροπολίτη Μηθύμνης κ.Χρυσόστομου, του Δημάρχου Δυτικής Λέσβου Ταξιάρχη Βέρρου, του Δημάρχου Μυτιλήνης Παναγιώτη Χριστόφα, του Υφυπουργού Πολιτισμού, του Αντιπεριφερειάρχη Πολιτισμού, των βουλευτών του Νομού Λέσβου και του Στρατηγού κ.Κολοκοτρώνη.

Θερμές ευχαριστίες στον Δήμαρχο Ταξιάρχη Βέρρο για την πρόσκληση προς τον Δήμο μας από τον αδερφό Δήμο Δυτικής Λέσβου. Στην τελετή είχα την τιμή να εκφωνήσω λόγο προς τιμή του ήρωα και να ευχαριστήσω όλους τους Έλληνες αδερφούς για τη θυσία του ήρωα, αλλά και όλους που έδωσαν τη ζωή τους για την Κύπρο μας.

Παρόντες στην εκδήλωση ήταν και ο Κοινοτάρχης Λευκονοίκου Ντίνος Γρηγορίου μαζί με τη σύζυγό του και άλλους συγχωριανούς, οι οποίοι βρίσκονταν στο νησί για διακοπές. Είχα την τιμή μαζί με τον κύριο Γρηγορίου να καταθέσουμε στεφάνια προς τιμή του ήρωα.

Θερμές ευχαριστίες στον Δήμαρχο Ταξιάρχη Βέρρο για τη φιλοξενία. Επίσης θερμές ευχαριστίες προς τον Αντιδήμαρχο Μολύβου Βασίλη Τιτιρέκη που ήταν υπεύθυνος για τη φιλοξενία μου στο νησί.

Σας ευχαριστούμε.
Σας ευγνωμονούμε.