Ανακοινώσεις

Έχουν εκδοθεί τα Πρακτικά του Συνεδρίου «Βασίλης Μιχαηλίδης: Η ζωή και το έργο του» (συνδιοργανωτές: Όμιλος Λογοτεχνίας και Κριτικής, Δήμος Στροβόλου και Δήμος Λευκονοίκου), το οποίο πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στον Στρόβολο στις 7-8 Ιουλίου 2023.

Επιμέλεια:

Κυριάκος Ιωάννου
Γαβριέλλα Παναγή
Κωστής Παύλου

Από το οπισθόφυλλο του βιβλίου:

Η επισήμανση ότι ο Βασίλης Μιχαηλίδης, ακόμη και 107 χρόνια ύστερα από τον θάνατό του, εξακολουθεί να παραμένει άγνωστος στον ευρύτερο (εκτός Κύπρου) ελληνισμό και ότι το όνομά του απουσιάζει από τις περισσότερες Ιστορίες της νεοελληνικής λογοτεχνίας αποτελεί μια ενοχλητική πραγματικότητα. Στην Κύπρο, βέβαια, αν εξαιρέσει κανείς την υποβαθμισμένη παρουσία του στη μέση εκπαίδευση, η δημοφιλία του είναι από κάθε άποψη εντυπωσιακή, ενώ, με βάση τη βιβλιογραφία, θεωρείται ο σημαντικότερος ποιητής του νησιού, κυρίως λόγω της «9ης Ιουλίου…», αλλά και της «Χιώτισσας…» και της «Ανεράδας», των κορυφαίων, ίσως, ποιημάτων της κυπριακής λογοτεχνίας.

Το Διεθνές Συνέδριο «Βασίλης Μιχαηλίδης: η ζωή και το έργο του» (συνδιοργανωτές: Όμιλος Λογοτεχνίας και Κριτικής, Δήμος Στροβόλου, Δήμος Λευκονοίκου) πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στις 7-8 Ιουλίου του 2023 στο στροβολιώτικο Μουσείο Εθνομάρτυρα Αρχιεπισκόπου Κυπριανού. Πρόκειται για το μεγαλύτερο, έως τώρα, Συνέδριο για τον ποιητή της Ρωμιοσύνης, καθώς σε αυτό συμμετείχαν με πρωτότυπες ανακοινώσεις τους περισσότεροι από είκοσι ομιλητές από την Κύπρο, την Ελλάδα και την Ισπανία.

Στον παρόντα τόμο συμπεριλαμβάνεται η γραπτή μορφή των ανακοινώσεων του Συνεδρίου αυτού, με την προσθήκη: μίας ακόμη μελέτης, μίας ενδιαφέρουσας συνέντευξης και ενός εναρκτήριου ποιητικού χαιρετισμού.

Πηγή: Κυριάκος Ιωάννου