Συνεντεύξεις

Συνέντευξη Δημάρχου Λευκονοίκου στην εφημερίδα “Ο Φιλελεύθερος”

«Πήραμε ένα καρβέλι ψωμί, ένα καρπούζι και λίγο χαλλούμι και με τα ελαφριά μας ρούχα και τις σαγιονάρες μπήκαμε πρωί-πρωί της 14ης Αύγουστου στο αυτοκίνητο για να γλυτώσουμε από τους βομβαρδισμούς. Σχέδιό μας, να περάσουμε τη μέρα σε περιβόλια του διπλανού χωριού και το βράδυ να επιστρέψουμε». Το μεγαλείο της κοινότητας Λευκονοίκου, που άφησαν πίσω τους και που τελικά έσβησε με τις τραγικές μέρες της εισβολής και της εγκατάλειψης, περιγράφει η δήμαρχος του χωριού Ζήνα Λυσάνδρου. Αφορμή τα 80 χρόνια από την ίδρυση του δήμου, τα οποία θα τιμηθούν με εκδηλώσεις σε όλη την ελεύθερη Κύπρο. «Μείναμε στο έλεος του Θεού. Πρόσφυγες στον τόπο μας. Εμείς! Που είχαμε έναν κάμπο ολόδικό μας και έναν γίγαντα με πέντε δάχτυλα, να μας φυλάει το βιος από τους κουρσάρους».

Διαβάστε περισσότερα εδώ