Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων πραγματοποίησε με επιτυχία αποστολή διαφώτισης στο Στρασβούργο κατά τη διάρκεια της Ολομέλειας του Κογκρέσου των Τοπικών και Περιφερειακών Αρχών του Συμβουλίου της Ευρώπης, μεταξύ της 26ης και της 29ης Μαρτίου 2024.

Η αντιπροσωπεία της Επιτροπής, η οποία απαρτίζετο από τον Πρόεδρό της και Δήμαρχο Κυθρέας, δρα Πέτρο Καρεκλά, τη Δήμαρχο Λευκονοίκου, κα Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη, τον Δήμαρχο Λύσης, κ. Ανδρέα Καουρή και την Αντιδήμαρχο Κερύνειας, κα Μαρία Κουρούγιαννη, έγινε δεκτή από αξιωματούχους του Συμβουλίου της Ευρώπης, μεταξύ των οποίων ο Πρόεδρος, κ. Cools, και ο Γραμματέας του Κογκρέσου, κ. Mori. Συναντήθηκαν επίσης με τον κ. Γιακουμόπουλο, Γενικό Διευθυντή της Διεύθυνσης Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και Κράτους Δικαίου του ΣτΕ, τον κ. Papa, Διευθυντή της Διεύθυνσης Πολιτικών Θεμάτων και Εξωτερικών Σχέσεων του ΣτΕ και τους κ.κ. Derman και Birker, από το Τμήμα της Κύπρου. Κατά τις συναντήσεις, η αντιπροσωπεία της Επιτροπής επέδωσε Υπόμνημα με την πολιτική τοποθέτηση των Κατεχόμενων Δήμων για το Κυπριακό, καθώς επίσης και διαφωτιστικό υλικό για την κατεχόμενη γη μας.

Την Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024 το βράδυ, πραγματοποιήθηκε Έκθεση Φωτογραφίας με θέμα την καταστροφή της Ευρωπαϊκής Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Κύπρου στα κατεχόμενα, η οποία συνδιοργανώθηκε από τη Μόνιμη Αντιπροσωπεία της Κύπρου στο Στρασβούργο, την Εθνική Αντιπροσωπεία της Κύπρου στο Κογκρέσο του ΣτΕ και την Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων στην αίθουσα του «European Parliamentary Association». Ομιλητής στην εκδήλωση ήταν ο Πρόεδρος της Επιτροπής, δρ Καρεκλάς, και χαιρετισμό απηύθυνε ο Πρέσβης μας, κ. Δημήτρης Χατζηαργυρού. Στην εκδήλωση ήταν παρόντες μέλη και τεχνοκράτες του Συμβουλίου της Ευρώπης αλλά και διπλωμάτες άλλων ευρωπαϊκών κρατών που εδρεύουν στο Στρασβούργο.

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν και η ξενάγηση της αντιπροσωπείας της Επιτροπής στο Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΕΔΑΔ) από τον Κύπριο δικαστή, Δρα Γεώργιο Σεργίδη, κατά την οποία οι εκπρόσωποι της ΕΚΔ είχαν την ευκαιρία να μάθουν περισσότερα για τη λειτουργία του δικαστικού οργάνου και τις αποφάσεις που επηρεάζουν τον προσφυγικό κόσμο της Κύπρου, καθώς και να επιλύσουν απορίες τους στα σχετικά θέματα.

Στόχος της Αποστολής της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων στο Στρασβούργο ήταν να μεταφέρει το αίτημα του προσφυγικού κόσμου της Κύπρου για εντατικοποίηση της προσπάθειας σε κάθε διεθνές βήμα, ώστε να ανοίξει επιτέλους ο δρόμος για αποκατάσταση του διεθνούς δικαίου το οποίο έχει παραβιάσει η Τουρκία κατάφωρα το 1974 και εξακολουθεί να το πράττει συστηματικά έκτοτε. Το Συμβούλιο της Ευρώπης, ως ο κατ’ εξοχήν οργανισμός που προασπίζεται τα Ανθρώπινα Δικαιώματα στην Ευρώπη, αποτελεί ένα ιδιαίτερα σημαντικό προορισμό για σκοπούς διαφώτισης όσον αφορά την καταπάτηση των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων και βασικών ελευθεριών στην Κύπρο.

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων εκφράζει τις θερμές της ευχαριστίες προς την Μόνιμη Αντιπροσωπεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στο Στρασβούργο για την άρτια διοργάνωση των επαφών και της εκδήλωσης καθώς και για τη ζεστή φιλοξενία της αποστολής.