Ανακοινώσεις, Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων

Τα κύρια θέματα που απασχολούν τους Κατεχόμενους Δήμους τέθηκαν στο επίκεντρο συνάντησης που είχε η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Νίκο Χριστοδουλίδη, η οποία πραγματοποιήθηκε την περασμένη Παρασκευή (28/07).

Ο Πρόεδρος της Επιτροπής, Δρ. Πέτρος Καρεκλάς, δήλωσε στην ιστοσελίδα της Αυτοδιοίκησης ότι η συζήτηση που έγινε στο πλαίσιο της συνάντησης ήταν ιδιαίτερα εποικοδομητική, με τα μέλη της Επιτροπής να φεύγουν από αυτήν απόλυτα ικανοποιημένα για την ανταλλαγή απόψεων που έγινε, αλλά και για την κατανόηση που έδειξε ο Πρόεδρος Χριστοδουλίδης στα θέματα που έθιξε η Επιτροπή.

Μεταξύ άλλων, στο τραπέζι της συζήτησης έπεσε το θέμα της διάνοιξης νέων οδοφραγμάτων, με αυτά του Πυροΐου και Κοκκίνων να επείγουν, αφού, σύμφωνα με την Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων, εάν δεν σημειωθεί οποιαδήποτε εξέλιξη με αυτά τα δύο, δεν νοείται διάνοιξη άλλου νέου οδοφράγματος.

Σύμφωνα με τον Δρ. Καρεκλά, τα θέματα που έφερε στο προσκήνιο η Επιτροπή άπτονται ζητημάτων που απασχολούν τους Κατεχόμενους Δήμους, όπως είναι το εθνικό, το προσφυγικό, το θέμα των αγνοουμένων, το θέμα της πώλησης ε/κ περιουσιών, η διάνοιξη οδοφραγμάτων, το πρόγραμμα ΚΤΙΖΩ που υλοποιείται από το Υπουργείο Εσωτερικών, διοικητικά και στεγαστικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι Κατεχόμενοι Δήμοι καθώς επίσης και τα τελευταία γεγονότα με την πρόθεση ανέγερσης τζαμιού στον ιερό χώρο του μοναστηριού του Αποστόλου Ανδρέα.

Όπως επισήμανε ο Δρ. Καρεκλάς, αυτό που οι επιθυμούν διακαώς να δουν οι Κατεχόμενοι Δήμοι είναι ο τερματισμός της τουρκικής κατοχής και η επανένωση της πατρίδας μας στη βάση του συμφωνημένου πλαισίου και των σχετικών Ψηφισμάτων των Ηνωμένων Εθνών, αλλά και των αρχών και αξιών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Ως εκ τούτου, ο Πρόεδρος της Επιτροπής Κατεχόμενων Δήμων εξέφρασε την ικανοποίηση του για τις συνεχείς προσπάθειες που καταβάλλονται με στόχο την επανέναρξη των συνομιλιών και άρση του αδιεξόδου, καθώς και την ενεργότερη εμπλοκή της Ευρωπαϊκής Ένωσης στο Κυπριακό ζήτημα.

Οι Δήμαρχοι των Κατεχόμενων Δήμων εξέφρασαν τις ανησυχίες τους για το θέμα της πώλησης Ε/Κ περιουσιών στα κατεχόμενα, υποδεικνύοντας πως είναι απαραίτητος ο καταρτισμός ενός ολοκληρωμένου Σχεδίου που ν’ αποτρέπει την πώλησή τους, παρέχοντας τάχιστα βοήθεια σ’ όσους πρόσφυγες το έχουν πραγματική ανάγκη και εξαναγκάζονται για τούτο να το πράξουν. Η συζήτηση βεβαίως στράφηκε και στις πρόσφατες, παράνομες ενέργειες του κατοχικού καθεστώτος για ανέγερση τζαμιού στον ιερό χώρο της μονής του Αποστόλου και ζητήθηκε από την Κυβέρνηση να πράξει ότι είναι δυνατό για αποτροπή μιας τέτοιας εξέλιξης η οποία θα μολύνει περαιτέρω την όλη ατμόσφαιρα.

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων δεν παρέλειψε να αναφερθεί και σε διάφορα άλλα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι Δήμοι, όπως είναι η υποστελέχωση, η προσωρινή στέγασή τους και άλλα διοικητικής φύσης ζητήματα.

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας πάντως, φαίνεται να άκουσε με ιδιαίτερη προσοχή τις θέσεις και τις ανησυχίες των Δημάρχων των Κατεχόμενων Δήμων, ενώ τους διαβεβαίωσε ότι οι απόψεις τους λαμβάνονται δεόντως υπόψη και θα προωθηθεί ό,τι είναι δυνατό και εφικτό για το καλό του προσφυγικού κόσμου, μέχρι την κατάληξη σε μια βιώσιμη και λειτουργική λύση του Κυπριακού και τερματισμό της τουρκικής κατοχής εδαφών της Κυπριακής Δημοκρατίας.

«Νιώθουμε ικανοποιημένοι από την πρώτη μας επίσημη συνάντηση με τον νέο Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Αντιλαμβάνεται τα προβλήματα και γνωρίζει πολλά από τα θέματα που μας ταλανίζουν, τα οποία είχε συμπεριλάβει εξάλλου στο προεκλογικό του πρόγραμμα», δήλωσε ο Δρ. Πέτρος Καρεκλάς.

Η Επιτροπή Κατεχόμενων Δήμων ωστόσο αναμένει τα λόγια να γίνουν πράξεις, ενώ περιμένει και την ολοκληρωμένη προσφυγική πολιτική, που υποσχέθηκε ο Πρόεδρος Χριστοδουλίδης να εξαγγείλει μέσα στο επόμενο διάστημα.