Νέα, Φωτογραφίες

Η Δήμαρχος Λευκονοίκου, κ. Ζήνα Λυσάνδρου Παναγίδη, επισκέφθηκε την πόλη Βόλγκογκραντ(πρώην Στάλινγκραντ) της Ρωσίας για να συμμετάσχει στο 29ο Συνέδριο του Διεθνούς Συνδέσμου των Πόλεων της Ειρήνης στη Ρωσία με τίτλο: «Διάλογος στον Βόλγα: Ειρήνη και Αμοιβαία κατανόηση στον 21ο αιώνα». Μέσα στα πλαίσια των εργασιών του Συνεδρίου, παρουσίασε την εργασία της «Κτίζοντας γέφυρες ειρήνης».

Κατά τη διάρκεια της παραμονής της στο Βόλγκογκραντ, η Δήμαρχος μαζί με τους άλλους συνέδρους ξεναγήθηκαν σε ένα εξαίρετο μουσικό σχολείο της πόλης, όπου απόλαυσαν πολλά χαρισματικά παιδιά να χορεύουν και να τραγουδούν. Επίσης, επισκέφθηκε το Μουσείο της Μάχης του Στάλινγκραντ και το Μνημείο για τη Μάχη του Στάλιγκραντ, όπου βρίσκεται το άγαλμα της Μητέρας Πατρίδας. Το Μνημείο έχει 200 σκαλιά όσες ήταν και οι μέρες της πολιορκίας του Στάλινγκραντ από τους Ναζί. Οι επισκέψεις αυτές ήταν μια συγκλονιστική εμπειρία.