Γλώσσα-Ποίηση-Λογοτεχνία

Ζήνα Λυσάνδρου-Παναγίδη
“Συνεχίζουμε στο πνεύμα της 9ης Ιουλίου 1821 και στην ποίηση του Βασίλη Μιχαηλίδη. Απόψε στον Στρόβολο ο αγαπημένος μας μελετητής του Ποιητή μας, Δρ Κυριάκος Ιωάννου, με την αμεσότητα που τον διακρίνει και την επιστημονική του επάρκεια, αναφέρθηκε στα αρχιεπισκοπικά ποιήματα του Β.Μ., δηλαδή την εμβληματική 9η Ιουλίου, τη Χιώτισσα και το γνωστό μας ” Συ που σκοτώθης για το φως…πως έγινε βασίλειο”. Τέλος, ο γνωστός μουσικοσυνθέτης, Λάρκος Λάρκου, μας τραγούδησε αποσπάσματα από την 9η Ιουλίου (με την παρεμβολή θεατρικού αποσπάσματος) και τη Χιώτισσα.
Ήταν μια πολύ φορτισμένη βραδιά που μας γέμισε περηφάνια για τον αγαπημένο Ποιητή μας. Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά τον άξιο Δήμαρχο Στροβόλου και τους Φίλους της Βιβλιοθήκης του Δήμου, ιδιαιτέρως τη φίλη Μαρία Μιχαηλίδου, για την ευκαιρία που μας πρόσφεραν”.